Eliška Haubertová

Novinky na Twitteru

Twitter zažívá opět změny a Elon Musk udělal další krok k aplikaci X.

Začínáte se v jeho plánu ztrácet? Nezoufejte! Připravili jsem pro vás krátký přehled o nejnovějších změnách.

Twitter je sociální síť ve formě takzvaného mikroblogu. Jedná se o textové příspěvky - tweety, které mohou mít maximálně 280 znaků. Tweety dnes hýbou celosvětovou politikou, kulturou a médii. V roce 2022 změnil Twitter vlastníka a nyní dochází i k dalším změnám.

Twitter je nyní součástí firmy X corp, a společnost Twitter jako taková samostatně již neexistuje. Koupení Twitteru Elonem Muskem mělo sloužit jako akcelerátor pro vytvoření aplikace X, neboli “aplikace všeho”. Je zjevné, že písmeno X je Muskovi velice blízké. Příkladem je společnost SpaceX, nebo online banka x.com, která se později proměnila v PayPall. Pokud nyní zadáte do vyhledávání v prohlížeči x.com, budete přesměrováni na stránky Twitteru. Jakou roli bude do budoucna hrát Twitter a jaký bude vývoj aplikace X je zatím zastřený tajemstvím.

Logo X

 

Vývoj loga

Autorem Twitteru je Jack Dorsey, který tuto sociální síť spustil 21. března 2006. (Původně jako zaměstnanec společnosti ODEO přišel s nápadem zasílat krátké textové zprávy malým skupinám lidí. Nyní je z Twitteru světový hit.) Během následujících 5 let měl Twitter přes 200 milionů uživatelů a číslo dále roste. Zlomovým bodem byl pro Českou republiku rok 2012, kdy začal být přístupný i v češtině.

Pamatujete si na Twitter před listopadem 2017?

Do té doby bylo možné psát pouze Tweety o 140 znacích, místo nynějších 280 naků. Tato změna byla většinou uživatelů vřele vítána. Další velká změna nastala v roce 2022, kdy Twitter koupil Elon Musk za 44 miliard dolarů. Jednou z komplikací po té byla změna ohledně znaku ověřeného profilu, kterou přivítal málokdo. 8 dolarů měsíčně stačí pro zaplacení si znaku ke svému profilu a společnost již nijak dál profil neověřuje. Tento postup vyvolal řadu negativních ohlasů ohledně věrohodnosti známých a profesionálních profilů. Zatím poslední změnou je v roce 2023 nové logo Twitteru.

2005-2006
2006-2010
2010-2012
2012-2023
2023

2005-2006

 

První logo Twitteru

2006-2010

 

Druhé logo Twitteru

2010-2012

 

Třetí logo Twitteru

2012-2023

 

Čtvrté logo Twitteru

2023

 

Nové logo Twitteru

Co na tyto změny říká náš webmaster Terka?

Logo X

"Twitter sice aktivně nepoužívám, ale dění okolo nového loga mě samozřejmě neminulo. Nejprve k logu - E. Musk se buď definitvně zbláznil, nebo vymyslel něco tak geniálního, že to zatím rozhodně nechápu :D. Měnit zavedené logo sice teď vyvolalo spoustu emocí a Twitter se skloňuje na všech frontách, ale myslím, že to logo hodně zanikne. Modrého ptáčka znal celý svět. Pokud se někde objevil, bylo naprosto jasné o co se jedná. Otázkou je jestli se uživatelé nezbouří a nezačnou Twitter ve velkém bojkotovat. Vyvolávat silné emoce, to by Muskovi šlo více, než cokoliv jiného. Zpoplatnění služeb je jen poslední kapka v rozbouřeném moři. A nebo ne? Můžeme sice leccos předpokládat, ale jak to vše dopadne, na to si budeme muset jednoduše chvíli počkat."

 

Shrnutí

Twitter v poslední době opravdu hýbe světem. Milovníci i odpůrci této sociální sítě se díky dynamickým změnám rozhodně nenudí. K nové tváři Twitteru a všem změnám se Musk vyjádřil ve svém tweetu takto: „Svoboda projevu je základem fungující demokracie a Twitter je digitální náměstí, na kterém se diskutuje o zásadních věcech pro budoucnost lidstva.“ Nám nyní nezbývá nic jiného, než s napětím čekat na další novinky v rámci vývoje superaplikace X.

 

Potřebujete pomoc se správou vašich sociálních sítí?

Kontaktujte nás a společně můžeme vaše sociální sítě posunout na nový level!

Kontaktujte nás, rádi se vám budeme věnovat.

Kontaktujte nás >

Jsme tu pro vás!

 

Zdroje:

www.x.com
www.zive.cz
www.novinky.cz
www.creativosonline.org