Eliška Haubertová

Barva roku 2022 - odvážná i kreativní

Víte k čemu slouží barva roku?
Tato barva řídí cestu mnohých z nás skrze celý rok.

Společnost Pantone každý rok přichází s barvou, která charakterizuje náladu ve společnosti a mnoho dalšího.

Prozradíme vám, jak tuto výjimečnou barvu použít, na co si dát pozor i co o vás řekne světu.

Barva roku 2022 Very Peri

Jak je vybírána barva roku?

Barvu roku vybírají odbornící z Pantone Color Institute™. Analyzují trendy a zkoumají nové barevné vlivy. Například módu, všechny oblasti designu, zábavní průmysl, nové životní styly a další. Výběr barvy také ovlivňují sociální sítě a nové technologie. Barva roku do Pantone ovlivňuje vývoj produktů a rozhodnutí v mnoha oblastech již 23 let. 

Pantone Very Peri - INNOIT

Co je Pantone?

Americká společnost Pantone je známá pro své systémy barev The Pantone Matching System a The Pantone Fashion, Home + Interiors System. Barevné systémy Pantone používá více jak 10 milionů výrobců a designérů po celém světě. Společnost každý rok v prosinci zvolí barvu roku pro rok nadcházející. Barvou roku 2022 je modrofialová s názvem PANTONE 17-3938 Very Peri

 

PANTONE 17-3938 Very Peri

Reprezentuje zvědavost, změnu a bezstarostné sebevědomí, stejně jako vděčnost a budoucnost v novém světě. V této přechodné době otevírá nové možnosti a pohled na svět. Vyjadřuje radostný postoj a dynamickou přítomnost, která podporuje odvážnou kreativitu. Znázorňuje propojení digitálního a reálného světa. PANTONE 17-3938 Very Peri je vytvořena z odstínů modré, fialové a červené. Zatím se tato barva na webech moc často nevidí. Typickým reprezentantem je u nás Milka, avšak k brandu Milky patří fialová od jejího založení a nejedná se o moderní přizpůsobení brandu. 
 

Pantone Very Peri - INNOIT

 

Psychologie Very Peri

Fialová je královskou barvou luxusu, moudrosti a majestátnosti. Je hravá a radostná. Vyjadřuje také zastřené vzrušení a skryté tajemství. Znázorňuje harmonii protikladů, jakými jsou červená a modrá barva. Modrá vyjadřuje klid, tradici, důvěryhodnost a spolehlivé vlastnosti.

Pro webové stránky jsou odstíny modré barvy vybírány právě kvůli evokaci příjemných vlastností. Červená je barvou síly, moci, energie a vzrušení. Spojením odstínů těchto tří barev vzniká barva roku 2022.

Doplňkové a kontrastní barvy Very Peri

Pokud se rozhodnete použít barvu Very Peri pro vaši webovou stránku, je potřeba nezapomenout na přístupnost webu. Aby byl web přístupný, jednou z podmínek je správná volba barev.
To znamená, že je potřeba k barvě Very Peri (#6667AB) najít vhodné doplňkové barvy.

Těmi jsou například odstíny žluté (#FFFF00) a zelené (#7FFF00) barvy. Při zobrazení webu v černobílé variantě by ostatní barvy nemusely být čitelné. Jedná se především o zvolení správné kombinace barev pro popředí a pozadí.

 

Shrnutí

Rozhodnete se zakomponovat barvu Very Peri do svého online života? Letos s touto barvou nemůžete udělat chybu. Půjdete s dobou a ukážete světu své sebevědomí. Takové, jaké Very Peri reprezentuje.

Nebojte se tedy s barvami experimentovat. Přesto je zde hrozba! Velká užití výrazných barev čtenáři snižuje koncentraci a odradí jej od dalšího čtení. Je tedy důležité myslet na to, že i když jsou barvy správně kontrastní, napohled nemusí být příjemné.

 

Potřebujete pomoc s tvorbou webu?

Nevíte si rady s výběrem vhodných barev?

Obraťte se na nás a společně se můžeme domluvit.

Kontaktujte nás >

Rádi se vám budeme věnovat.

 

Zdroje:

www.pantone.com 
www.orangeacademy.cz
www.focus-age.cz